Jedná se o portálové řešení pro bezpečné ukládání, organizování, sdílení a přístup k informacím kdykoliv a z jakéhokoliv zařízení. Řešení je vystavěno na základě organizační struktury ČVUT  s využitím produktu Microsoft ® SharePoint ®.

Dostupné pro

Studenty, Pracovníky, Partnery

Přínosy a klíčové funkce

         Služba je poskytována v prostředí Microsoft On-PremiseMicrosoft Office 365.

Upozornění:
Microsoft provádí zálohování služby pro případ jejího globálního selhání. Bližší informace naleznete na této stránce.
VIC ČVUT nezálohuje data v prostředí Microsoft Exchange online (Office 365) pro potřeby individuálních požadavků na obnovení. 

Pomocí aplikace zvládnete rychle vytvořit týmový web, sledovat dokumenty, sdílet dokumenty, pracovat v týmu, organizovat schůzky a všechny dokumenty mít na jednom místě. Na dokumentech MS Office lze současně pracovat s dalšími uživateli. Smazaná data lze jednoduše obnovit z koše. Metadata přidají k dokumentu doplňující informaci, která usnadní vyhledávání souboru a zjednoduší filtrování. SharePoint umožnuje přidat vlastní aplikace, které pomohou s danou funkcí nebo zobrazí celou řadu důležitých informací.

Tři základní sharepointové skupiny mají přidělená oprávnění, které odpovídají přístupu uživatelů. Číst může pouze skupina „Návštěvníci webu“, druhá skupina „Členové webu“(zaměstnanec dané organizační jednotky)  může dokumenty editovat a poslední skupina „vlastníci webu” (vedoucí organizační jednotky nebo jeho zástupce) mění nastavení samotného webu. Složky a dokumenty ve výchozím nastavení dědí oprávnění z webu.

Týmový web – Místo pro spolupráci se nazývá týmový web. Týmové weby kopírují organizační strukturu ČVUT a ve výchozí konfiguraci je přístup k nim povolen pouze zaměstnancům dané organizační jednotky. Týmový web můžete například použít k ukládání souborů a spolupráci na souborech nebo k vytváření a správě seznamů informací. Na domovské stránce týmového webu můžete vidět odkazy na důležité týmové soubory, aplikace a webové stránky a podívat se na poslední aktivity v informačním kanálu o aktivitě na webu.
Stránky webu – Stránky představují skvělý způsob, jak sdílet nápady prostřednictvím obrázků, excelových, wordových a powerpointových dokumentů, videa a dalšího obsahu. Vytváření a publikování stránek je jednoduché a rychlé. Hotové stránky vypadají skvěle na každém zařízení.
Položky seznamu – Do webu SharePoint můžete zahrnout různé seznamy, jako jsou například kontakty, kalendáře, oznámení a sledování problémů.
Verzování – Jestliže je povolena Správa verzí v SharePoint seznamu nebo knihovně, můžete kdykoli provést obnovu.
Sdílení – Soubory, které máte uložené na webu SharePoint jsou obvykle dostupné všem uživatelům s oprávněním k webu. Můžete také sdílet konkrétní soubory nebo složky s lidmi, kteří jinak nemají k webu přístup. Při sdílení souborů a složek se rozhodněte, jestli chcete, aby lidé mohli soubory upravovat nebo jenom číst. Kdykoli můžete sdílení ukončit.
Knihovna dokumentů – Knihovna dokumentů nabízí bezpečné místo k ukládání souborů, na kterém vy i vaši spolupracovníci můžete soubory snadno najít, spolupracovat na nich a kdykoli se k nim dostat z libovolného zařízení. Knihovnu dokumentů na webu v SharePoint můžete používat třeba k ukládání všech souborů týkajících se určitého projektu nebo konkrétního klienta. Přidávání souborů nebo přesouvání souborů mezi složkami je snadné – stačí je přetáhnout z jednoho místa na jiné.
Spolupráce na dokumentech – Prostřednictvím Office a služby OneDrive nebo SharePoint může na wordovém dokumentu, excelové tabulce nebo powerpointové prezentaci společně pracovat více uživatelů.
Aplikace- pro SharePoint jsou malé, snadno použitelné samostatné aplikace. Přidáním aplikací na web jej přizpůsobíte ke konkrétní funkci nebo zobrazíte informace, například čas a výdaje sledování apod. Můžete také přidat aplikace, které umožní zobrazení zprávy nebo informací na webech třetích stran nebo, které umožní připojení k webům sociálních sítí.
Synchronizace – Aplikace OneDrive (pro firmy) je k dispozici pro stolní počítače (Windows a Mac OS X) a mobilní aplikace (Google Play a App Store) a umožňuje připojit a synchronizovat soubory (dokumenty, fotky nebo videa) z OneDrivu a sharepointových webů. Soubory pak máte dostupné ve svém počítači, mobilním telefonu nebo tabletu. 
Osobní web – Osobní web není jen knihovna osobních dokumentů (OneDrive), ale kolekce webů, kde si uživatel může založit vlastní podřízené weby svých projektů, které pak může sdílet se skupinou vámi vybraných uživatelů. 

Než začnete

Limity a omezení
Začínáme s SharePointem
Úprava oprávnění seznamu nebo knihovny
SharePoint Online školení
Spolupráce na dokumentech a spoluvytváření
Nastavení mobilních aplikací
Centrum nápovědy k produktu SharePoint
Principy úrovní oprávnění v SharePointuVlastník stránky: VIC - oddělení integrace a koordinace (81370) , Poslední změna: 16.02.2022