Pokud začínáte s IT na ČVUT jako student, tak pro Vás bude užitečné projít si následující informace.

Uživatelský účet a Heslo ČVUT

Po přijetí na univerzitu vznikl Váš uživatelský účet (Identita ČVUT). Pro jeho používání potřebujete zjistit uživatelské jméno a nastavit si Heslo ČVUT. K tomu slouží aplikace První heslo. V této souvislosti musíme upozornit na to, že všichni provozovatelé nepoužívají k ověření Vaší identity jméno a heslo ČVUT, proto při práci s jednotlivými informačními službami a systémy věnujte pozornost tomu jestli pro přihlášení využívá jméno a heslo ČVUT nebo jiný způsob ověření. V případě jiného způsobu přihlašování zjistíte odpovídající informaci u provozovatele služby nebo systému. 
Jakmile budete mít nastavené heslo, můžete začít používat informační systém ČVUT a jeho možnosti.

Průkaz

Se začátkem studia je potřebné vyřídit si  studentský průkaz ČVUT. Studentský průkaz ČVUT je identifikační kartou, která vám umožní vstup do některých prostor, budete mít přístup k některým službám apod. Například, pokud budete mít zájem využít studentskou cenu v menze, tak se bez něj neobejdete. O dalších typech průkazů si můžete zjistit více na stránce Průkazy ČVUT.

Připojení k internetu

Jako student máte výhodu v tom, že můžete využívat připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi sítí eduroam. Sítě eduroam naleznete po celém světě. Pro tento účel si v aplikaci UserMap můžete nastavit Heslo eduroam. Heslo eduroam je v rámci komunikace šířeno vzduchem, a proto je už z povahy přenosu méně bezpečné. Nastavte si vždy heslo eduroam odlišné od hesla ČVUT nebo jiných pro Vas významných hesel. Aplikaci UserMap můžete také využít k hledání kontaktů na vyučující či zaměstnance ČVUT a můžete zde, také doplnit některé svoje volitelné údaje. 

Emailová schránka 

Student si může v aplikaci UserMap zažádat o založení emailové schránky v MS Office 365. Taková schránka umožňuje plné využití dostupných služeb MS Office 365, ale zároveň také již neumožní nastavit si jeho privátní email (mimo doménu cvut.cz) jako preferovaný. V MS Office 365 bude studentovi vytvořena emailová adresa ve tvaru username@student.cvut.cz. Pro využití adresy username@student.cvut.cz je třeba se přihlásit řetězcem username@cvut.cz a heslem ČVUT. Spolu s vytvořením emailové adresy username@student.cvut.cz je založena také e-mailová adresa  username@cvut.cz (jedná se o jednu schránku s různými adresami). Student nemůže na základě interních pravidel nastavit adresu username@cvut.cz jako odesílací.
Některé fakulty mohou zřízení schránky v doméně ČVUT  vyžadovat nebo zřizují vlastní schránky v subdoméně fakulty.

Studium

Ze začátku pro Vás budou nejdůležitější informace systému pro evidenci studia, kde si můžete organizovat Vaše studium. Systémem pro správu těchto informací je KOS. ČVUT myslí i na Váš pohyb, a proto byste měli absolvovat i tělovýchovné aktivity, které v rámci svých povinných i volitelných kurzů organizuje Ústav tělesné výchovy ÚTVS a je nutné se k nim zapsat.

Software

Smlouvy ČVUT se SW společnostmi Vám mohou pomoci se získáním licencí některých užitečných programů. Mezi základní patří přístup k systému Office 365 a balíku souvisejících SW produktů. Více se můžete dozvědět na stránce Microsoft Office 365. Další dostupný SW je soustředěn v systému Download ČVUT.

Uložení a sdílení dat

Pro ukládání a sdílení dat můžete využít prostor, který je pro studenty ČVUT dostupný ve službě OneDrive, kde máte k dispozici prostor až pro 1TB dat, které zde můžete bezpečně uložit a sdílet v rámci tohoto cloudového úložiště. Fakulty často provozují a nabízejí další sdílená úložiště. Např. FSv.

Bezpečnost

Věnujte pozornost bezpečnému užívání informačních technologií. Pro jistotu jsme pro Vás shromáždili některé informace a body, kterým je dobré věnovat pozornost. Tyto informace najdete v sekci Bezpečné IT.

Finanční kredity

V rámci ČVUT jsou provozovány dva systémy pro bezhotovostní platby. Transakční zúčtovací systém (TZS) slouží pro bezhotovostní platby zaměstnanců, studentů a hostů za služby a zboží v rámci ČVUT.  Starším, ale stále užívaným, je systém Strávník pro platby v rámci stravovacích provozů SÚZ ČVUT.

Ubytování a stravování

Pokud nejste přímo z Prahy, tak pro Vás může být zajímavá nabídka ubytování na VŠ kolejích. Na odkazu najdete bližší informace o tom jak si o ubytování požádat apod. Žádosti a informace o ubytování jsou vedeny v rámci ubytovacího systému. Zajímavá pro Vás může být také nabídhttps://www.suz.cvut.cz/menzyka stravování ve VŠ menzách a dalších stravovacích provozech, kde si můžete vytvořit svůj stravovací účet (je propojen s Vaší identitou Studentským průkazem) a složit finanční hotovost. Z ní potom můžete hradit stravovací služby. Pokud jste student a využijete tohoto mechanismu, pak můžete mít zejména hlavní jídla a polévky za zvýhodněnou studentskou cenu.Vlastník stránky: VIC - oddělení základních IT systémů I. (81370) , Poslední změna: 16.05.2023