Přesvědčte se o tom, že jsou Vaše zařízení skutečně aktuálně chráněna proti virům a dalším internetovým hrozbám. Věnujte tomu prosím velkou pozornost, zejména pokud se svým zařízením cestujete a používáte jej v různých sítích a místech. Používejte osvědčené postupy pro bezpečné používání výpočetní techniky. Myslete nejenom na své počítače a notebooky, ale stejně pozorní buďte i při využívání svých mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení.
Počítačové viry, spyware a malware
Na ČVUT a na fakultách jsou obvykle k dispozici bezplatná a doporučená řešení této problematiky. Pokud si nejste jisti, zda-li jsou na Vašich pracovních zařízeních aktivovaná a správně nastavená a aktualizovaná obraťte se na Vašeho správce. Například u obvyklých antivirových řešení bývá běžné, že virové definice se aktualizují i několikrát denně, pokud máte starší než dnešní nebo včerejší, obvykle se již jedná o nějaký problém.
Zásady antivirové ochrany na počítačích
Používejte antivirový program hned od prvního okamžiku. V případě, že váš nový nebo přeinstalovaný počítač neobsahuje antivirový program, proveďte jeho instalaci jako první krok. Následně můžete začít stahovat a instalovat další programy. Je-li součástí vašeho počítače i antivirový program, stáhněte si okamžitě poslední aktualizace, tak abyste byli chráněni i proti nejnovějším hrozbám. Pravidelně aktualizujte váš antivirový program, a je-li to možné, zapněte si jeho automatické aktualizace.
Softwarové opravy a patche
Operační systémy a uživatelské programy se stále vyvíjejí, podobně jako počítačové hrozby, na něž musí reagovat. Proto dobří výrobci operačních systémů a programů vydávají obvykle bezplatné opravy nově zjištěných bezpečnostních problémů svých řešení. Pokud takové akce nezajišťuje přímo Váš administrátor, tak neotálejte s instalací těchto softwarových oprav a patchů. Jejich včasná instalace snižuje riziko napadení Vašeho zařízení.
Zálohujte
Všechna koncová zařízení jsou jen technickými výrobky s omezenou životností a nejsou vyloučeny jejich poruchy. Zálohujte proto své důležité informace a nastavení. Jen efektivní zálohování Vám sníží riziko ztrát dat a času v případě poruchy Vašeho zařízení.
V případě napadení
Pokud máte podezření, že Vaše zařízení bylo napadeno, tak jej nepoužívejte a spolupracujte s Vaším administrátorem na ověření stavu a jeho nápravě. Zejména se pokuste snížit rizika napadení dalších systémů a zařízení.
Ztráta nebo zcizení
Pokud bylo Vaše zařízení ztraceno nebo ukradeno, tak správci mohou mít často možnost jej vzdáleně vymazat nebo se je pokusit vyhledat. V případě, že si zařízení spravujete sami, tak často si takovou možnost můžete pro svá zařízení nastavit v rámci operačního systému nebo řešení 3. stran. Zajímejte se o taková řešení. V každém případě kontaktujte Vašeho administrátora, aby udělal opatření k tomu aby omezil možnost přístupu z Vašeho zařízení do univerzitních systémů a služeb, pokud byl takový přístup povolen a aby znemožnil používání univerzitou licencovaného SW.