Služba VPN je určena k přístupu do sítě ČVUT pro zaměstnance a doktorandy. Umožňuje jim z domova využívat aplikace přístupné pouze ze sítě ČVUT.

Nastavení pomocí Network Managera v Linuxu

Pokud používáte Gnome je potřeba mít nainstalovaný balíček networkmanager. Ve Fedoře a Ubuntu je součástí standardní instalace, včetně balíku openconnect. Stav v jiných distribucích se však může lišit.

Otevřeme si nabídku Network Managera kliknutím na ikonu Připojení k síti, vybereme Drátové je připojeno a Nastavení připojení po drátu.

Obrázek 1: Network Manager

V záložce Síť klikneme vedle VPN na tlačítko +.

Obrázek 2: Síť

Z nabídky vybereme položku Víceprotokolový klient VPN (openconnect).

Obrázek 3: Přidání VPN

Ve formuláři vyplníme název například: VPN CVUT, potom bránu: vpn.cvut.cz a vše potvrdíme pomocí tlačítka Přidat.

Obrázek 4: Přidání VPN

Otevřeme si nabídku Network Managera kliknutím na ikonu Připojení k síti, vybereme VPN je vypnuta a připojíme se k VPN CVUT.

Obrázek 5: Network Manager

V přihlašovacím formuláři vybereme skupinu (group): vpn, potom vyplníme své Uživatelské jméno a Heslo ČVUT (username/password), které si můžete nastavit na serveru usermap.cvut.cz. Kliknutím na Login se připojíme a můžeme VPN začít používat.

Chcete-li VPN tunel použít pouze pro přístup na aplikace v síti ČVUT (tj. aby ostatní internetový/místní provoz nevyužíval VPN), doporučujeme nastavit skupinu na „vpncvut“

Obrázek 6: Connect to VPN

Úspěšné připojení pak indikuje ikona zámečku vedle ikony drátového připojení. Kliknutím na ni se pak můžete odpojit.

Obrázek 7: Připojení VPN CVUT

Poznámka: Bohužel některé novější OS typu linux mohou mít s naší starší vpn problém, protože nepodporuje silnější šifrování – příklad řešení pro OS Fedora 35: update-crypto-policies –set LEGACY

Další návody pro VPN

Návod pro Windows 8 a 10
Návod pro Windows 7
Návod pro Rektorát ČVUTVlastník stránky: VIC - oddělení sítí a správy počítačů (81340) , Poslední změna: 11.02.2022 , Štítky: bezpečnostlinuxnávodVPN